Jeste li znali da je… Glagoljica prvo hrvatsko pismo? Za nas ju je, u 9. stoljeću, sastavio Ćiril (Konstantin), a koristili smo je sve do 19. stoljeća!
Ime je nastalo od praslavenske riječi “glagoljati” koja ima dva značenja: 1. služiti misu na staroslavenskom jeziku; 2. pričati, govoriti, divaniti.
Poznato je da postoje dva tipa glagoljice – obla i uglata. Oblu glagoljicu poznavao je sav slavenski svijet, uglatu samo Hrvati jer nastaje u 13. st., a već u 12. st. glagoljica ustupa mjesto ćirlici. Ovo je zanimljivo ako se u obzir uzme da ni najstariji glagoljski tekstovi nisu stariji od 10. st. Iz prethodnog bi se moglo pogrešno zaključiti kako je obla glagoljica nastariji glagoljski tip i da su ta dva (obli i uglati) jedini glagoljski tipovi. Neki tekstovi pisani oblim tipom imaju i nešto uglastije elemente. Moglo bi se pomisliti kako je riječ o prirodnom prijelazu iz oble k uglatoj, ali problem je u tome što su tekstovi pisani takvom glagoljicom često jezično arhaičniji od tekstova pisanih uglatom glagoljicom. Ako na jezično arhaičnijem tekstu nalazimo uglastije elemente koji ne znače prijelaz k mlađem glagoljskom tipu, može se samo zaključiti da je riječ o dotad nepoznatom i to najstarijem[7] – tzv. trokutastom tipu za što je zaslužna hrvatska znanstvenica Marica Čunčić.
To ste sve, sigurno, već znali, ali ono što niste znali jest da se glagoljica koristi i danas i da postoje mnogi koji se njome služe jednako lako kao i latinicom! O svemu tome mogli ste čuti na ovom prekrasnom predavanju, a ako ste ga propustili – kladim se da sljedeći puta nećete ;)!
Više informacija potražite na našem Facebook profilu.
(H. B.)